„Mitte keegi ei saa enam kurvaks jääda, kui tal on õhupall.” -  Karupoeg Puhh

               
                                                                                                                                                                                 
                             
                         

Veidi õpetussõnu õhupallidest - nende kasutamisest, ohutusest ja kvaliteedist.
Lisaks heeliumist.
NB! OHUTUS

Õhupallid lõhkevad temperatuurimuutuste (kuumus, päikesevalgus) ja teravate esemete, nagu laste ja lemmikloomade hambad, kaasabil.

Õhupalle kasutades tuleb ettevaatlik olla. Õhupallid ei sobi mängimiseks alla 3-aastastele lastele, sest purunenud pallide suhu panemisel võib tekkida lämbumisoht. Samuti on ohtlikud õhupallid lemmikloomadele.

Vastavalt Euroopa Liidu Mänguasjade ohutuse direktiivile 2009/48/EÜ:„õhupallide puhul peab esitama hoiatuse, et alla kaheksa-aastaseid lapsi tuleb jälgida ning et katkised pallid tuleb ära visata.“

 


ÕHUPALLIDE SUURUS

Tavaline õhupall on küll kummist, aga sellegipoolest ei ole ta mõeldud lõpmatuks paisutamiseks. Igal õhupallil on optimaalne suurus, millest suuremaks teda puhuda ei tohi. „Pirnikujuline“ õhupall A on liiga suur ning teda ähvardab lõhkemine. Õhupall B on õigesti täis puhutud.
 
 
ÕHUPALLIDE VÄRV

Tühi õhupall näeb välja tumedam kui täispuhutud.


ÕHUPALLIDE MATERJALID

Õhupalle jaotatakse materjali järgi kahte suuremasse rühma - latekspallid (nn kummipall) ning fooliumpallid (nn kilepallid). Enamlevinud ja odavamad on latekspallid.KVALITEET

Nii nagu riisiterasid, ei kontrollita ka õhupalle , mida toodetakse miljonites kogustes, ühe kaupa. Seega satub igasse pakki kehvema kvaliteediga õhupalle. Tavaliseks peetakse kuni 5% veamäära, mis lihtsamas keeles tähendab, et iga 100 palli kohta kuni viit ebakvaliteetset palli.


HEELIUM

Heelium on mittesüttiv õhust kergem gaas. Heelium püsib latekspallis olenevalt keskkonnast 6...10 tundi, fooliumpallis kuni 4 nädalat. Heeliumi tõstejõud on üsna väike, seega peaks üritustel, kus pallidega tahetakse midagi taevasse saata, arvestama, et heeliumiga täidetud õhupalli tõstevõime väheneb täitmisest alates iga tunniga.